İş Bulma

iş bulmaFirmalar, başvuru değerlendirme sürecinde bünyelerine katacakları personeli seçerken adaylarda birçok kriter aramaktadırlar. Firmaların verdiği eleman ilanlarına birçok kişi başvuru yapmaktadır. İş bulma noktasında binlerce kişi istihdam ve işsizlik sorunu sebebiyle sıkıntı yaşamakta ve dolayısıyla iş arama süreçleri uzamaktadır. İş arayan aday için hangi yöntemleri kullanarak iş araması yaptığı oldukça önemlidir.

İş arayan adayın iş bulma şansı, sahip oldukları yetkinlik, donanım ve tecrübelerine göre değişiklik göstermektedir. İş arayan adayların planlı ve programlı bir şekilde iş arama sürecini etkin olarak değerlendirmesi gerekir. İş arayan adaylar iş arama yöntemi olarak genellikle iş bulma sitelerini tercih etmektedirler.

Kolay kullanım özellikleri ve zamandan tasarruf sağlaması yönüyle iş arayan adaylara ve eleman ilanı verecek olan firmaya birçok imkan sağlayan kariyer siteleri insan kaynakları noktasındaki ihtiyaçlara çözüm üretmek için kurulmuşlardır. Kariyer siteleri arasında birçok niteliksiz site de bulunmaktadır.

İş arayan adayların ve eleman ilanı verecek firmaların kullanacağı kariyer sitelerinin kalite ve niteliklerine dikkat etmeleri gerekir.

İş arama sürecini planlı bir şekilde yönetebilmek için, adayın iş arama kanalları hakkında bilgi sahibi olması, iş başvurusu yapacağı sektör ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmesi gerekir. İş bulma noktasında adaya düşen birçok sorumluluk ve görev vardır. Bazı adaylar, birkaç iş başvurusundan geri dönüş alamayınca işsiz kalma korkusuyla umutsuzluğa kapılmakta ve iş ilanlarına başvuru yapmayı bırakmaktadır. Oysa iş bulma noktasında adayın inançlı ve güçlü olması gerekir.

Olumsuz beklentiler içine girerek gereksiz kaygı ev korku yaşayan adayalar, iş başvuruları sonucu mülakatlarda başarısız bir tutum sergilemektedirler. Kendine güven sorunu yaşayan kişilerin iş bulma olasılığı oldukça düşmektedir. Dolayısıyla iş arama sürecinde adayların kendilerini telkin etmeleri önem taşımaktadır. Günümüzde iş bulma şansı yakalamak için üniversite mezunu olmak tek başına yeterli olmamaktadır. Her yıl binlerce kişi üniversitelerden mezun olmakta ve çoğu işsizlikle mücadele etmektedir. İş bulmak için adayların tecrübe ve yabancı dil bilgisine sahip olmaları iş bulma şanslarını arttıracaktır.Her sektör ve iş alanından binlerce iş ilanına kaynaklık eden iş bulma siteleri aracılığıyla adayların iş bulma şansı oldukça artmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir